Arka Fren Silindiri

arka-fren-silindiri-ilke-otomotiv-en-ucuz-peugeot-citroen-renault-fiat-opel

Fren sistemi her türden araç için en önemli sistemlerden biridir. Arka fren silindiri de tekerlerin üzerinde yer alan mekanizmanın bir parçası olarak bilinmektedir. Ana merkezden gönderilen hidroliğin arka fren sisteminde çalışmasını sağlayan arka fren silindiri, fren tablasının üst kısmında yer almaktadır. Ayrıca bazı araçlarda tek pistonlu olmak üzere altta ve üstte iki adet fren silindiri bulabilmek de mümkündür.

Arka Fren Silindiri Arızası

Arka fren silindiri genellikle nadiren arızalanan bir parça olarak bilinir. Çoğunlukla zaman içerisinde silindirdeki pistonları kaplayan keçelerde aşınma, metal akşamların paslanması ve bunun gibi çeşitli nedenlerle arızalanabilen arka fren silindiri, bu gibi durumlarda araç sürücüsüne sorun yaşatabilmektedir. Genel olarak bakıldığında olarak fren silindiri arıza belirtileri ise; fren silindirinde hidrolik kaçağının oluşması, gösterge panelinde arıza ışığının yanması ya da frenlerin son derece zayıflamış olması şeklinde örneklendirilebilmektedir. Piston keçeleri aşınan silindirlerde yağ sızıntısı oluşurken, bu durum da yine bir arıza belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Arka Fren Silindiri Değişimi

Arka fren silindiri değişiminde yalnızca üretici firmanın aracın modeline göre önerdiği yedek parçaların kullanılması gerekmektedir. Değişim yapılmadan hemen öncesinde balata spreyi ile tablanın iyice temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca mümkün olduğu takdirde kauçuk fren hortumu ile geri getirme yaylarının de yenilenmesi önerilmektedir. Tüm bu işlemler ile beraber arka fren silindirinin değiştirilmesi durumunda fren sisteminin hava alma işlemi de mutlaka gerçekleştirilmelidir.

X