Fren ana Merkez

fren-ana-merkez-westinghouse-ilke-otomotiv-en-ucuz-garantili-parca

Fren ana merkez, hemen her araçta bulunan ve bulunması gereken en önemli sistemlerden biri olarak bilinmektedir. Fren ana merkez silindiri sayesinde araçların fren yapabilmesi mümkün olurken, güvenli bir kullanım gerçekleştirebilmek de mümkündür.

Fren Ana Merkez Silindiri Nedir?

Fren ana merkez silindiri başka bir değişle fren merkez pompası, araç sürücünün fren pedalı üzerinde uyguladığı basıncı hidrolik basınca çevirerek tekerlekler üzerindeki fren sistemine ileten önemli bir parça olarak tanımlanmaktadır. Fren merkez silindiri üzerinde meydana gelen hidrolik basınç, frenlerin diskli olması durumunda kaliperlere, kampanalı olması durumunda ise tekerlek fren sistemine iletilmektedir. Fren ana merkez silindiri genellikle hidrovak’ın hemen ön kısmında yer alırken, üst kısmında ise hidrolik yağ deposu bulunmaktadır. İhtiyaç oluşması durumunda hidroliği bu kısımdan alan fren merkez silindiri, fren hattından geri dönen hidroliği de yine bu noktada depolamaktadır.

Fren Ana Merkez Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ön panel’in hemen altında yer aldığını söyleyebilmenin mümkün olduğu ana merkez, çeşitli nedenlerle zaman içerisinde arızalanabilmektedir. Fren ana merkez arızasını anlayabilmenin ise birkaç yolu bulunmaktadır. Örneğin; frenin nasılı kalması, araç çalışırken fren pedalının sertleşmesi, frenin hiç tutmaması ya da frene basıldığında aracın savrulması, çekmesi gibi durumlar fren ana merkez arızasına işaret etmektedir. Bu gibi durumlarda bu gibi durumlarda sürücülerin mutlaka profesyonel olarak yardım alması, aracını işinin ehli bir ustaya göstermesi gerekmektedir.

X