Hava Filtre Hortumu

Günümüzde her otomobil açısından önemli bir yere sahip olan hava filtre hortumu, her araçta bulunan parçalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hava filtresinin çalışması için gerekli olan bu parça, içten yanmalı olan tüm motorlarda hava ihtiyacını karşılamaya ve motora giren havanın kirden, tozdan arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Hava filtresinin doğru çalışması için hava filtre hortumuna ihtiyaç duyulurken, hortumun yırtılması ya da hasar görmesi gibi durumlarda araca herhangi bir zarar gelmemesi için değiştirilmesi gerekmektedir.

Hava Filtresi Hortumu Yırtılırsa Ne Olur?

Hava filtresi, motorun verimli çalışması konusunda en etkili parçalardan biridir. Dolayısıyla hava filtresi hortumu da bu parçanın doğru ve verimli çalışması konusunda önem teşkil etmektedir. Hava filtresi hortumu yırtılırsa araçta çeşitli sorunlar ortaya çıkacaktır. Örneğin; motorun çekmiyor oluşu, yakıt tüketiminin iki katına çıkması ve bu gibi pek çok farklı sorun hava filtresi ya da hortumunda oluşan yırtık, çatlak ya da hasar gibi durumlardan kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle araç sahiplerinin haftada bir kez aracını kontrol etmesi ya da rutin kontrollerde hava filtresi ile hava filtresi hortumunu da bakımdan geçirmesi gerekmektedir. İhtiyaç olması durumunda ise hortum mutlaka değiştirilmelidir.

Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Hava filtresi hortumu değişimi için genellikle profesyonel bir yardım alınması önerilmektedir. Bu gibi durumlarda aracın servisine ya da güvenilir bir oto tamir firmasına müracaat ederek yardım alabilirsiniz.

 

Etiketler: Esenyurt, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Bahçeşehir, Başakşehir, Oto Yedek Parça

X