Motor Kaputu

motor-kaputu-ilke-otomotiv-renault-citroen-peugeot-opel-fiat

Otomobil, otobüs, minibüs, kamyon ve bunun gibi her türden kara taşıtında mevcut bulunan motor kaputu, motoru ve aracın çalışmasını sağlayan diğer parça ve aksamları koruyan son derece önemli bir parçadır. Araçların ön kısmında yer alıp motoru örten bu parça, açılıp kapanabilme özelliğine sahip olan, sacdan elde edilmiş bir tür kapak olarak da ifade edilebilmektedir.

Motor Kaputu Ne İşe Yarar?

Ön kaput olarak da nitelendirilebilen motor kaputu, aracın çalışmasını sağlayan başta motor olmak üzere tüm sistemlerini ve aksamlarını korumak üzere tasarlanmış olan bir parçadır. Aynı zamanda dışardan bakıldığında aracın tasarımını da tamamlayan bir parça olarak dikkat çeken motor kaputu, motordan yağ deposuna, vites kutusundan fren sistemine kadar aracın ön kısmında yer alan tüm aksam ve parçaları olası bir kaza ya da kirlenmeye karşı koruma altına almaktadır.

Motor Kaputu Değişimi

Otomobillerden kamyonlara kadar tüm araçların düzeltme uygulamalarının fayda etmeyeceği kadar önden hasar alması ya da büyük bir kazaya karışması gibi durumlarda, motor kaputu değişimi yapılması gerekmektedir. Genellikle meydana gelen kazalar sonucu kaput değişimi gerekli olduğunda öncelikle çamurluk ve ön kaput düzeltme işlemlerinin gerçekleştirilmesi, sonrasında ise yeni kaputun takılmış olması gerekmektedir. Bu işlemler yeni kaputun yerine doğru bir şekilde yerleştirilebilmesi açısından önem teşkil etmektedir. Bu gibi işlemlerin ve kaput değişiminin işinin ehli olan ustalar tarafından yapılması daha doğru, güvenli ve sağlıklı bir sonuç sağlayacaktır.

Etiketler: ,
X