Otomobil termostat

termostat-oksijen-sensoru-motor-takozu

Araçlarda bulunan soğutma ekibinin bir parçası da termostattır. Motor suyu sıcaklığının dengede olmasını sağlar. Aracı çalıştırıp, kaputu açtığınız zaman motordaki sıcaklığı farkedersiniz. Motordaki sıcaklığın dengede kalmasını sağlayan bu parça sebebi ile aracın hararet yapması önlenmiş olur. Zaman zaman yol kenarlarına park etmiş, kaputları açık halde yardım bekleyen araçları görürsünüz. Eğer bu parça arızalanmış ise aynı durum ile başbaşa kalma riskinizin olduğunu unutmamalısınız. Rutin araç bakımlarında muhakkak kontrol ettirilmesi gereken parçalardan biridir.

Oksijen Sensörü

Araba kullanmak gibi büyük bir hobiye sahip olunsa da çoğu zaman parçalar hakkında tam fikir sahibi olmak mümkün olmayabilir. Örneğin, oksijen sensörleri kış aylarında çalışmamaktadır. Bunun sebebi motorun belirli bir seviyede ısınması neticesinde devreye girmesidir. Kış döneminde araca binip, bir yerden bir yere seyehat etmek istediğinizde önce aracın bir miktar ısınmasını beklersiniz. Belki de bilinçsiz olarak bu parçanın çalışmasına katkı sağlarsınız.

Motor Takozu Ne İşe Yarar?

Vücudumuzda yer alan her bir kemik nasıl birbirine eklemler ile bağlı ise motor da motor takozu ile aracın şasesine bağlanır. Motor mekanizmasının doğru bir şekilde çalışması, araç hareket halinde iken yüksek gürültülerin araç içerisine iletilmesinin önlenmesi açısından oldukça gerekli ve önemli bir parçadır. Arızalanması halinde değişiminin ivedi olarak yapılması gerekmektedir. Araç arızalarının küçük arıza şeklinde nitelendirilmesinin büyük sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

X