Silecek Motoru

Cam silecekleri araçlarda ön ve arka camların temizlenmesini sağlayan en önemli parçalardan biridir. Silecek motoru ise cam sileceklerinin çalışması için gerekli olan parçadır. Hemen hemen her araçta bulunan silecek motoru, sileceklerin kendiliğinden hareket etmesini sağlayarak sürüsünün görüşünü engelleyebilecek her türlü faktörü ortadan kaldırabilmektedir. Örneğin; yağmurlu havalarda yağmur damlalarının görüşü engellemesi ya da toprak yollarda tozlardan dolayı ön ve arka camların tamamen kapanması silecek motoru ve cam silecekleri sayesinde mümkün olmazken, bu sayede sürücüler trafikte herhangi bir sorun yaşamadan araç kullanabilme imkanına sahiptir. Bu nedenle de araçlar için silecek motoru ve silecekleri önemi oldukça büyüktür.

Silecek Motoru Nasıl Çalışır?

Otomobil, kamyon, otobüs ve bunun gibi pek çok araçta bulunan silecek motoru, tork dişli şanzımana sahip bir motordur. Silecekler için geliştirilen iki farklı mekanizması olan bu motorda mekanizmalardan biri ön camdaki silecekleri belirli yönlerde hareket ettirmekte, ikinci mekanizma ise silecekleri kullanım sonunda olması gerektiği konuma yerleştirmektedir. Kol sistemleri sayesinde silecekler kullanım süresi boyunca desteklenmektedir.

Silecek Motoru Arıza ve Onarımı

Silecek motoru, cam kriskosu elektrikli de olduğu gibi elektrikle çalışan bir parçadır. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı arızalanabilen silecek motoru, çoğu zaman bakım ve onarım gerektirebilmektedir. Silecek motoru arıza nedenleri çoğu zaman fırça ve toplayıcıların temasındaki zayıflık, motor yataklarının aşınması, elektrik motorunda oluşabilen arızalar olarak örneklendirilebilirken, bu gibi durumlarda araç sahiplerinin işinin ehli bir ustadan yardım alması önerilmektedir.

 

Etiketler: Esenyurt, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Bahçeşehir, Başakşehir, Oto Yedek Parça

X