Westinghouse

Fren parçası olarak bilinen weshinghouse, frenin 5 kat daha fazla güçlenmesini sağlayan ve fren pedalının yumuşak bir şekilde kullanılmasını sağlayan bir parça olarak tanımlanabilmektedir. Kaput açıldığında direksiyonun hizasında yer alan silindir şeklindeki westinghouse, fren servosu ya da hidrovak gibi isimlerle de bilinmektedir. Siyah renkli bu büyük parçayı fren merkez silindiri ve pedalı arasında bir noktada görebilmek mümkün olurken, bu parça ayrıca fren hidroliği rezervuar kutusunun da yanında yer almaktadır.

Fren Servosu Görevi Nedir?

Otomobillerde, kamyonlarda, minibüslerde ve diğer tüm araçlarda önemli bir yere sahip olan fren servosu, hayati derecede görevler üstlenmektedir. Sürücü tarafından ayağı ile fren pedalına uygulanan basıncın yumuşak olmasını sağlayan fren servosu, aynı zamanda frenleme gücünü de 5 kata kadar artırabilmektedir. Bunun yanı sıra aracın daha kolay ve kısa sürede yavaşlamasını sağlaması da yine fren servosu görevi olarak örneklendirilebilmektedir.

Hidrovak Nasıl Çalışır?

Westinghouse, fren servosu ya da başka bir değişle hidrovak, yalnızca motor çalıştığı zamanlarda çalışmaktadır. Motor çalışmadığı zamanlarda fren pedalı oldukça sert bil halı alırken, motor çalıştığında ise yumuşak bir kullanım sağlayabilmektedir. Fren ana merkezi ve fren pedalı ile beraber bir takım olarak çalışan hidrovak, pedalın itme hareketi sayesinde valf çubuğu ile beraber hidrovakın tam orta kısmından için girmekte ve diyafram ile bağlantılı olan bir diğer çubuğu itmektedir. Diyaframda bulunan bu çubuk ise ana merkezde bulunan silindiri harekete geçirmektedir. Bu ve bunun gibi hareketlerle bütünlüğünün koruyarak hareket eden westinghouse, frenin verimli bir bir şekilde çalışmasını sağlayabilmektedir.

 

Etiketler: Esenyurt, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Bahçeşehir, Başakşehir, Oto Yedek Parça

X