Yağ Pompası

otomobil-yag-pompasi-ilke-otomotiv-peugeot-citroen-renault-fiat-opel

Yağ pompası her araçta bulunan ve yağ deposundan alınan yağın olabildiğince güçlü bir şekilde hareket eden tüm parçalara ulaştırılmasını sağlayan oldukça önemli bir parça olarak bilinmektedir. Eksantrik kam milinden enerji alan bu parça, bu enerji aracılığı ile elde ettiği güç sayesinde çalışmaya başlamaktadır.

Yağlamanın Önemi

Hareket eden hemen her mekanizmada olduğu üzere araçlarda da hareket eden parçaların yağlanması oldukça önemli bir konudur. Parçaların yüzeyi her ne kadar profesyonel bir şekilde işlenmiş olsa da, bu gibi yüzeylere büyüteç ve bu gibi araçlarla bakıldığında çeşitli pürüzler ve girinti – çıkıntılar görebilmek mümkündür. Birbirlerine temas halinde olan parçalarda görülen girinti ve çıkıntılar, çoğu zaman parçaların hareketini güçleştirebilmektedir. Hareket halindeki parçalarda yaşanan bu tür güçlüklere sürtünme adı verilirken, sürtünme de parçalarda aşınma ve ısınma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Parçaların ısınması, ısınma sebebiyle genleşmesi gibi durumlar da parçaların dayanıklılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumun önüne geçebilmenin en iyi yolu ise birbiri ile temas halinde olan bu hareketli parçaların yağlanması olarak gösterilebilmektedir. Yağ, parçalar arasındaki pürüzleri doldurarak sürtünmeyi minimuma indirgeyebilmekte, dolayısıyla parçaların aşınması, ısınması ve zarar görmesi gibi durumların önüne geçebilmektedir. Yağ pompasının doğru bir şekilde çalıştığından emin olabilmek için yağ pompa contasının kontrol edilmesi ve düzenli periyotlarda pompanın bakımının yapılması gerekmektedir.

Yağ Pompasının Görevi

Yağ pompası, aşınma nedeniyle ortaya çıkan pislikleri temizleme, sürtünmeyi en aza indirgeyerek aşınmanın önüne geçme ve motorun soğuması konusunda yardımcı olma gibi görevler üstlenmektedir.

X