Yakıt Soğutucusu

Yakıt soğutma donanımı özellikle de dizel yakıt sistemine sahip olan araçlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere common rail dizel sistemli araçlarda pompa ve enjektörden geri gelen yakıtın motora iletilmeden hemen öncesinde soğutulmasına yardımcı olan yakıt soğutucusu, çoğunlukla aracın alt bölümünde ya da havayla temas eden bölümlerde yer almaktadır.

Yakıt Soğutucusu Ne İşe Yarar?

Dizel yakıtlı araçlarda bazı nedenlerden dolayı yakıt aşırı derecede ısınabilmektedir. Örneğin; motora gereğinden fazla yüklenilmesi, depoda az miktarda yakıt kalması ya da yaz aylarında aşırı sıcak havalarda yakıtın ısınması durumu ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda oldukça faydalı olan yakıt soğutucusu, aracın daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesine yardımcı olmaktadır.

Yakıt Sıcak Olursa Ne Olur?

Common rail dizel yakıt sisteminde enjektör ve pompadan geri gelen yakıtın aşırı derecede sıcak olması halinde plastikten elde edilen yakıt deposu ile deponun parçaları hasar görebilmektedir. Bunun ile beraber motora iletilen yakıtın sıcaklığı da yine büyük ölçüde artış gösterebilmektedir. Araçlarda çoğu zaman yakıt sıcaklığının 90 dereceyi aşmaması gerekirken, bazı zamanlarda bu sıcaklık ölçüsü 100 derecenin üstüne çıkabilmektedir. Bu nedenle de araçlarda yakıt sıcaklığının düşürülmesi için yakıt soğutucusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Dizel araçlar için son derece önem teşkil eden bu parça genellikle yakıt geri dönüş hattı üzerine yerleştirilmektedir. Bu sayede ya hava ile soğutma ya da soğutma maddesi sıvısıyla soğutma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

X